Що таке професійне вигорання і як повернутися до роботи з новими силами

Главная » Маркетинг, Статті » Що таке професійне вигорання і як повернутися до роботи з новими силами

Якщо думка про відвідування своєї роботи викликає нездужання, а спогади про робочий процес – тугу і бажання залишитися в ліжку, то можна констатувати, що у людини проявляються симптоми професійного вигорання. Даний психологічний недуга слід вилікувати, і в цій статті ми розглянемо, як це зробити.

Що собою являє професійне вигорання

Цей термін дозволяє найбільш точно описати психологічний стан працівника або власника бізнесу. Як показує практика, в перші дні роботи абсолютно кожна людина прагне на своє робоче місце, заряджає оточуючих оптимізмом, а також генерує цікаві ідеї. Однак через деякий час при професійному вигорянні створюється ефект випаленої землі, коли зникають абсолютно будь-які бажання. Саме в таких випадках і потрібне перезавантаження, що дозволяє, наче Фенікс, «відродитися з попелу».

Що призводить до професійного вигорання

Розглянемо найбільш поширені причини, що сприяють розвитку даного психологічного стану.

Надмірна кількість роботи

У наш час, коли обсяг заробітної плати безпосередньо залежить від обсягу виконаної роботи, істотно збільшилася кількість осіб, які проводять багато часу на робочому місці та виконують великі обсяги роботи. Однак, як показує практика, чим більше часу йде на робочий процес, тим менше залишається на відпочинок. Це, в свою чергу, призводить до виникнення стресів.

Через деякий час абсолютно кожна людина починає ненавидіти джерело стресів і бажає якомога далі відійти від нього. Для цього можна взяти відпустку або кілька вихідних. Однак в деяких випадках навіть цього недостатньо і людина продовжує вигоряти.

Глибоке емоційне сприйняття роботи

Робота на одному місці протягом тривалого періоду часу викликає звикання, через що працівник більш гостро реагує на невдачі в роботі. У деяких випадках робота навіть стає частиною особистого життя. Саме в цих ситуаціях всього одну дію може перетворити улюблену роботу в ненависне місце, так як саме невдачі під час робочого процесу будуть завдавати болю.

Тривале перебування на одній посаді

Виконання однієї і тієї ж роботи протягом багатьох років є однією з найпоширеніших причин вигоряння. Багато психологів і HR-фахівці рекомендують змінювати рід діяльності кожні 5 років. В іншому випадку робота може набриднути та привести до вигорання.

Криза особистості

Поширеною причиною вигорання відбулися у осіб, які мають власний будинок, машину і можливість щорічних подорожей за кордон, є криза особистості. У цей період бізнес не надає моральне задоволення і людина починає замислюватися про сенс життя та пошук улюбленого заняття, що приносить радість і наповнює змістом.

Основні ознаки професійного вигорання

Професійне вигорання здатне впливати не тільки на погіршення якості роботи, а й на ряд інших областей. Воно здатне погіршувати настрій, роботу мозку та навіть призводить до порушення роботи деяких функцій організму. Таке виснаження за ознаками психологи часто порівнюють з депресією. Щоб переконатися, чи так це, розглянемо основні ознаки вигоряння.

Байдужість

Першою ознакою професійного вигорання є байдужість, яке супроводжується апатією. У таких випадках можна спробувати створити мотивацію для себе, проте через деякий час і вона не матиме ніякого сенсу. Якщо при таких симптомах не вживати ніяких дій, то може загубитися інтерес не тільки до роботи, але й до інших сфер життя.

Дратівливість

Під час підвищеної дратівливості у працівника може виникати думка, що він обрав не ту роботу, і свого часу необхідно було замислитися над іншим напрямком. Окрім цього, його починають дратувати колеги і клієнти. Разом з цим виникає і недовіра до партнерів. З плином часу всі ці фактори підсумовуються і призводять до виникнення конфліктів.

Відчуття нестачі знань

Насправді усвідомлення того, що наявних знань недостатньо, є цілком нормальним. Тільки дурна людина може вважати себе кращим працівником у тій чи іншій сфері, знають абсолютно всі. Розумна ж людина буде прагнути вдосконалюватися. Однак під час професійного вигорання, крім усвідомлення нестачі знань, виникає небажання вчитися, супроводжуване думкою про те, що краще все одно не стане.

Зниження якості роботи

Навіть якщо людина займає високу посаду та його робота зводиться до укладення угод і ведення переговорів у період вигоряння він захоче перекласти її на іншу людину. Але це неможливо, так як інші працівники теж зайняті справами та ніхто не зможе виконати роботу так, як це треба.

Постійна напруга

Професійне вигорання також може проявлятися при виникненні напруги на робочому місці. Однак якщо цей стан спостерігається і за його межами, то ситуація вважається запущеною. Згодом це може призвести до розвитку неврозів і навіть депресії.

Погіршення здоров’я

У разі, якщо психічні порушення почали негативно відбиватися на стані здоров’я, слід звернутися до науки псіхоматики. Згідно з її твердженнями, при одній думці про похід на роботу під час професійного вигорання у людини може почати боліти голова, порушуватися травлення і багато іншого.

Якщо через деякий час симптоми зберігаються, то висока ймовірність їх перетікання в хронічні захворювання. У цей період співробітник може почати пити таблетки від головного болю або для поліпшення травлення, однак у дійсності йому необхідний похід до психотерапевта.

У кого виникає професійне вигорання

Найбільш схильні до професійного вигорання наступні категорії осіб:

 • працівники, в професійні обов’язки яких входить спілкування з партнерами, співробітниками організації та клієнтами;
 • власники бізнесу, дохід яких нестабільний та залежить від політичних рішень та економічного становища держави;
 • особи, схильні до самоаналізу та надмірної самокритики;
 • початківці власники бізнесу, які відчувають складності на перших етапах розвитку власної справи, змушені самостійно вирішувати всі наявні проблеми.

Етапи професійного вигорання

У даний момент фахівці виділяють кілька етапів професійного вигорання, кожен з яких має персональні особливості. Розглянемо кожен з них більш детально.

Невеликі помилки під час роботи

Під час першого етапу працівник може почати забувати елементарні речі, які раніше не викликали ніяких складнощів. Так, можна забути правила складання звичайного угоди, дату важливої ​​зустрічі з партнерами або навіть припуститися помилки при замовленні продукції, сплативши доставку одного виду товару замість іншого. Цей етап перегорання багато хто плутає зі звичайним перевтомою.

Працівник може дивуватися своїм вчинкам і переконувати себе, що йому потрібен невеликий відпочинок у вихідні дні. Однак насправді це прояв першого симптому, яке найчастіше відбувається між 3-м і 5-им роками роботи.

Зниження рівня цікавості

Наступний етап супроводжується зниженням рівня зацікавленості в роботі. У людини може зникнути бажання пропонувати нові ідеї і розвиватися. Замість цього він знайде собі марну справу, і просто буде просиджувати штани на робочому місці. Замість самостійного вирішення поставлених завдань він прагне надати їх своїм підлеглим і пускає все на самоплив.

Подібна поведінка виникає, як правило, у власників бізнесу через 5-15 років з моменту запуску власного проекту. Другий етап часто супроводжується порушенням здоров’я і погіршенням роботи мозку, який сигналізує своєму власникові про необхідність гарного відпочинку.

Руйнування особистості

Третя стадія виникає виключно в разі, якщо людина не робить ніяких дій при прояві симптомом першого і другого етапу професійного вигорання. У більшості випадків вона супроводжується руйнуванням особистості. З людини, наповненого ідеями та емоціями, власник бізнесу або співробітник, може перетворитися в апатичну істоту, яку абсолютно не цікавить життя.

Найчастіше завершальний етап настає після 15-20 років одноманітної роботи. Він може супроводжуватися думками про власної непотрібності та викликати суїцидальні нахили.

Дослідники відзначають, що термін «професійне вигорання» можна віднести, не тільки до бізнесмена або працівникові організації, але також до компанії. Якщо начальник втратив свої колишні якості, підлеглі це відчувають і мимоволі заражаються його настроєм. Через це через кілька тижнів після вигоряння бізнесмена офіс компанії може наповнитися людьми, які безцільно проживають своє життя та протирати штани в кріслі. Крім цього, всередині колективу починаються конфлікти, через які ідеально працюючий механізм починає розсипатися на очах. Це призводить до того, що від послуг компанії відмовляються клієнти та з плином часу вона зовсім припиняє своє існування.

Запобігти настанню завершальній стадії можна, лише вчасно виявивши та усунувши ознаки першого та другого етапу професійного вигорання. Далі розглянемо, як це зробити.

Як запобігти професійному вигоранню

Перше, що слід зробити при виявленні симптомів, – це усвідомити й прийняти проблему, зрозумівши, що в світі є величезна кількість людей, які страждають від професійного вигорання. У цій ситуації важливо взяти себе в руки та прийняти рішення про те, як чинити далі.

Якщо процес тільки почався, але бажання змінити рід діяльності не з’явилось, то слід записатися на курси підвищення кваліфікації або різні тренінги. Власникам інтернет-магазинів у таких випадках рекомендується розширити асортимент за допомогою нового товару, почати роботу з новою цільовою аудиторією або почати співпрацю з новими партнерами.

У разі професійного вигорання у певній сфері досить провести аналіз ринку та вибрати найбільш цікавий напрямок. У цей момент слід взятися за ту справу, яку раніше викликало інтерес, але з яких-небудь причин було недоступно. При цьому зовсім не обов’язково продавати бізнес або йти з роботи, цілком достатньо почати розвиток обраного напрямку в якості хобі.

Відвідування психолога є не менш ефективним способом у запобіганні симптомів цієї недуги, особливо якщо є бажання захистити особисте життя від роботи. Тільки довга спільна робота з фахівцем дозволить повернути інтерес до життя, яскраві емоції та прагнення просувати нові свіжі ідеї. Крім того, під час спілкування з психологом людина може навчитися розуміти себе.

До останнього методу перезапуску краще не доводити. З цього в процесі роботи слід звертати увагу на свій стан, виявляти симптоми та своєчасно робити перезавантаження для мозку.

Коллектив сайта

Коллектив сайта

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (360 оценок, среднее: 4.20 из 5)
Loading...
Ще немає свого сайту?
Створіть свій інтернет сайт з нами.

  Схожі статті

  Що таке професійне вигорання і як повернутися до роботи з новими силами

  Якщо думка про відвідування своєї роботи викликає нездужання, а спогади про робочий процес – тугу і бажання залишитися в ліжку,
  Читати далі…

  Що таке конверсія, для чого її потрібно підвищувати та як це зробити

  Конверсія – це загадкове слово, яке не відоме починаючому власнику бізнесу. Тому в даній статті ми розберемося, що собою являє
  Читати далі…

  Найпоширеніші помилки при SEO-просуванні

  Незважаючи на те, що за останні кілька років правила сортування сайтів при пошуковій видачі істотно змінилися, деякі власники інтернет-магазинів і
  Читати далі…

  Як відкрити інтернет-магазин побутової техніки з нуля?

  Запуск власного комерційного сайту з продажу побутової техніки є дуже серйозним процесом. Це пов’язано з тим, що бізнесмен у такому
  Читати далі…

  Як створити ефективну службу технічної підтримки клієнтів

  Процес взаємодії інтернет-магазину з покупцем не закінчується після продажу товару. Після отримання своєї покупки у клієнта може виникнути безліч питань
  Читати далі…

  Що потрібно знати про процес повернення в інтернет-магазині

  Рано чи пізно навіть найідеальніший інтернет-магазин зіштовхується з таким питанням як повернення продукції. Сьогодні ми розберемося, як до цього ставитися
  Читати далі…

   Заповніть заявку і ми Вам зателефонуємо!


   ОБЕРІТЬ ЧАС ДЛЯ ДЗВІНКА:

   ДО


   Відправляючи форму, Ви погоджуєтесь з умовами зберігання персональних даних.

   ЗАПОВНІТЬ ФОРМУ НИЖЧЕ І НАШ МЕНЕДЖЕР ЗВ'ЯЖЕТЬСЯ З ВАМИ